And İçme Töreni

Obabaşın “Ant içecek izci bir adım öne marş” der. Sıra sana gelince bir adım öne çıkarsın. Obabaşın senin arkana gelecektir. Dikkatlice onu dinlemelisin. O seni uygun adım ile Liderinın karşısına götürecek, unuttuğun bir şey olursa hatırlatmak için hep arkanda olacaktır. Obabaşın “Tören yerine uygun adım marş” der. Beraberce “uygun adım”‘la masanın önüne gidersiniz. Obabaşı “Rahat” der ve diyalog başlar.

Lider: Ne olmak istiyorsun?
Aday İzci: İzci olmak istiyorum.
Lider: Niçin izci olacaksın?
Aday İzci: Allah’a ve vatanıma karşı vazifelerimi daha iyi yerine getirebilmek ve başkalarına her zaman yardımda bulunabilmek için.
Lider: İzcinin birinci vazifesi nedir biliyor musun?
Aday İzci: Evet, her gün bir iyilik yapmak.
Lider: İzci sözünü biliyor musun?
Aday İzci: Evet biliyorum.
Lider: İzci sözüne sadık kalacağına söz veriyor musun?
Aday İzci: Evet bütün kalbimle.
Lider: Ne kadar zaman için?
Aday İzci: Allah izin verirse daima.
Lider: O halde izci sözünü tekrarla.
Aday İzci: (İzci andını okursun)

“Allah’a ve vatanıma karşı vazifelerimi yerine getireceğime, izcilik türesine uyacağıma, başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma, kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlâkça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine and içerim.”

(And içerken sol elinle Türk bayrağını tutacaksın, sağ elinle de izci selamı vereceksin. Sen andı tekrarlarken and içmiş herkes esas duruşa geçer ve izci selamı verir.)

  • Liderin, “Oymağımızın bir izcisi, yurt ve dünya izcilerinin kardeşi oldun. Seni kutluyorum.” der. Fuları kendi elleriyle boynuna takar, izci tokalaşmasıyla tebrik eder. Aileniz veya yakınlarınız töreni izlemeye geldiyse Lidern seni tebrik ettikten sonra tebrik sırası onlara gelmiştir.
  • Obabaşı yine senin arkanda, komut ile yerine götürür.