Neden / Nasıl Başladık?

Yıllardır gençlerimizin din / değer eğitimi alanındaki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla farklı eğitim modülleri üzerinde çalışmaktayız. 28 Şubat’ın sıkıntılı günlerinde “Ev Okulu” modeli ile çıkış yolu aradık. İlkokul öğrencilerine yönelik Ev Okulları o dönemin başarılı alternatif eğitim modülü olarak öne çıktı.

Yıllar geçtikçe öğrencilerimiz ev okullarından mezun olmaya başladılar. Bizler de artık ortaokul çağına gelen öğrencilerimiz için yeni bir eğitim modülü arayışına giriştik. İşte “izcilik çalışmamız” bu dönemdeki arayışlarımızın sonunda ortaya çıktı. Bilindiği üzere genel bir eğitim formatı olarak izcilik zaten uygulanıyordu. Federasyonu, kulüpleri ve 100 yıla yakın tarihi ile ülkemizde kökleşmiş bir gençlik hareketiydi. Biz de bu hareketi öğrenme ve kendi renklerimizi oluşturmaya 2007 yılında karar verdik. Önce “Takım Yıldızı İzcilik G.S.K.’ne bağlı “Ümraniye Grubu” olarak başladık. Daha sonra kendi kulübümüzü kurarak çalışmaya devam ettik. Kulübümüze “Şafak İzcileri” adını o dönemdeki izcilerimiz verdiler. O dönemdeki izcilerimizin bir kısmı bugün kulübümüzün liderleri olarak yetiştikleri ocağa katkı sağlamaya devam etmektedirler.

Özellikle ortaokul çağındaki gençlerimizin düzeylerine uygun bir din eğitimi formatı olarak izcilik çalışmalarını 2008 yılından bu yana devam ettirmekteyiz. Bu hikayede bizleri yüreklendiren Federasyon Başkanımız Hasan Dinçer Subaşı Liderimize, üzerimizde emeği olan Süheyla Derindere Subaşı, Cemal Apaydın ve Mehmet Karaka  liderlerimize teşekkürü borç biliriz.